Wednesday, 25 May 2011

outfit post
Probably a bit safari inspired style, but I had to organize my outfit around the scarf, because I wasn't feeling well and now I'm having a nasty cold. 
Thanks a lot to my dear Eliza for taking like hundreds of amazing photos! I should make her outfit post soon, as she looked fabulous:)

Mazliet tāda kā safari noskaņa manā tērpā, bet vajadzēja visu pieskaņot šallei, jo jutos diezgan slikti tajā dienā un tagad jau esmu pavisam apslimusi. 
Paldies lielum lielais Elīzai par manis sabildēšanu! Vajadzēs izveidot arī viņas outfit postu, jo dikti labi izskatījās :)
Scarf/šalle - brought from Venezuela by my mom/dāvana no mammas, vesta no Venecuēlas
Shirt/krekls - Bik Bok
Blouse/blūze - Reserved
Jeans/džinsas - H&M
Shoes/kurpes - Bronx
Hat/cepure - Zara
Bag/soma - Global accessories


sanita

Monday, 23 May 2011

wanted

Photos from carolinesmode.com


photo from google.com


These shorts are from the new H%M fall collection and I am in love. love. love. love. H&M can you deliver these to my door? Pretty please. By the way, have I mentioned that in Latvia we don't have H&M?! Yes, unbelievable.
I think that I like the black ones a bit better, but both of them are amazing and are similar to the beautiful Chloe look.


Bildēs redzamie šorti ir no jaunās H&M rudens kolekcijas. Laikam esmu iemīlējusies. Diemžēl mums nav H&M, bet ceru, ka būšu rudenī kādā citā pilsētā, lai tos iegādātos. Man pie sirds laikam vairāk iet melnie šorti, lai gan abi ir lieliski un priecātos par abiem:) Un tie ļoti atgādina Chloe šortiņus.sanita

Friday, 20 May 2011

outfit post
Shirt/krekls - Cubus (almost vintage)
Leather  detail skirt/svārki ar ādas detaļu - Bik Bok
Necklace/rota - Cubus
Leather jacket/ādas jaka - from Stockmann
sanita

Wednesday, 18 May 2011

outfit postFound some pictures from last week, that I hadn't posted. Nothing special, this week the weather has been just awful, but hopefully tomorrow it will improve and will be able shoot some new pictures. Atradu savā datorā bildes no pagājušās nedēļas, kuras nebiju vēl publicējusi. Šonedēļ laikapstākļi nav mūs lutinājuši, bet ceru uz alikušajām dienām, kad varētu tapat kādas apģērbu bildes. 

Jeans/džinsas - H&M
Shirt/krekls - Mango
Necklace/rota - Primark
Pumps/baleta kurpītes - H&M
Sunglasses/saulesbrilles - New Yorker

sanita

Tuesday, 17 May 2011

summer cravingsToday the weather outside is just awful and looks more like autumn than spring. But in my thoughts I'm already in summer. This is what I would love to wear, no need for clothes a perfect bikini with killer body and tan will do. 


Šodien laiks ārā ir izcili pavasarīgs, bet laikam jau zemei vajag padzerties. Visiem slāpst. Domās gan jau esmu vasarā. Te nu ir mans ideālais vasaras ietērps, būtībā es varētu staigāt tikai peldkostīmā, ja vien pietiekami silts būtu.


The perfect swimsuit/peldkostīms - Mara Hoffman - net-a-porter
Super by RetroSuperFuture sunglasses/saulesbrilles  - asos
Asos hat/cepure - asos
Asos bangle/rokassprādze - asos
Asos Black neon detail necklace/kaklarota - asos
House of Harlow 1960 necklace/rota - asos
Chloé sandals/zandeles - net-a-porter
Asos rucksack/mugursoma - asossanita

Monday, 16 May 2011

boys. dns denim boys.


DNS Denim is a new denim clothing brand from Latvia. I am quite impressed with their stuff and especially love the shoes. Perfect for summer and I want a pair myself.  At the moment you can buy their products at "Klase" (a Latvian designer store in Latvia), but it's in Latvia. You can find DNS denim blog here


DNS Denim ir jauns džinsu zīmols no mūsu pašu Latvijas. Esmu patīkami pārsteigta par šo kolekciju, jo, manuprāt, tā ir pat ļoti izdevusies, jo īpaši man patīk apavi, kurus labprāt arī pati valkātu. Šobrīd viņu kolekciju vari iegādāties salonā "Klase" un vari sekot arī DNS Denim arī blogā te.sanita

Sunday, 15 May 2011

14052011


Yesterday we had museum night in Riga. Don't really have any good pictures of museums, because every place was really crowded. This is what I was wearing, nothing special or new, but as I was planning to walk a lot, I decided to go for comfort. My face looks a bit weird, something between a smile and laughter, but that's all I got from yesterday. 


Vai vakar apmeklēji muzeju nakti? Saģērbos ērti un devos ielās, lai gan neko daudz nesanāca apskatīt, jo rindās bija jāpavada pat stunda. Kopumā gan pasākums, manuprāt, bija izdevies. Mana sejas izteiksme bildēs ir diezgan interesanta: kaut kas starp smaidu un smieklu (tas laikam norāda uz labu pasākumu), bet nu tas ir viss kas sanācis.vest/veste - DKNY
shirt/krekls - H&M
jacket/jaka - bought in Stcockmann
bag/soma - Global accessories
pants/bikses - Cubussanita

Saturday, 14 May 2011

outfit post+new blog name


New day, new beginning. Now you can find my blog by the name: www.thekalninablog.com

Jauna diena, jauns sākums. Tagad vari atrast manu blogu šajā adresē: www.thekalninablog.comJumper/džemperis - H&M
Leggings/legingi - H&M
Boots/zābaki - Elisasanita

Tuesday, 10 May 2011

those days are nowadays


This week has so far has been..hmm..interesting. A bit stressful, but with some good news. Hope you are doing wonderful!
I was going trough my new vintage ELLE magazines and I really wanted to share some of the amazing photos.  Dior ad with the those eyebrows, ray bans, sunglasses (remember my new asos ones?!) and some great outfits. It's 90's all over again :)Šī nedēļa ir iesākusies diezgan interesanti. Nedaudz stresa un nedaudz labu ziņu. Ceru, ka tev iet lieliski!
Šķirstīju savas jaunās vecās ELLE žurnālu lapas un tā vien gribējās padalīties ar bildēm, ko aplūkoju. Dior reklāma ar biezajām uzacīm, ray ban brilles un lieliski apģērbi. Tā vien liekas, ka esam atpakaļ 90ajos :)sanita

Monday, 9 May 2011

every weekend has an endHad an amazing weekend with amazing people.

Lieliskas brīvdienas ar lieliskiem cilvēkiem.sanita

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...