Tuesday, 26 July 2011

Chloe

Pictures from thebestfashionblog.com
Chloe Autumn/Winter 2011/12 lookbook.


kalnina

Sunday, 24 July 2011

London


On Saturday we finally had a museum day. We went to the science museum (earth looks amazing) and Victoria&Albert museum (I have been there before, but still can't get enough).
It was a bit warmer so was able to wear shorts with my new boots.

Sestdien beidzot tika ieplānota muzeju diena. Devāmies uz zinātnes muzeju (cik gan zeme satriecoši izskatās?!) un Viktorijas&Alberta muzeju (esmu bijusi šeit vairākas reizes, bet aizvien nav gana).
Londonā beidzot ir nedaudz siltāks, tā, ka varēju uzvilkt džinsu šortus ar saviem jaunajiem zābakiem. 


Boots/zābaki - Office
Parka/jaka - Gap
Bag/soma - Mango
Shirt/krekls - Cos
kalnina

Friday, 22 July 2011

new in

My new boots from office.co.uk Have a great Friday! 


Jauni zābaki no office.co.uk Lai lieliska piektdiena!


kalnina

Wednesday, 20 July 2011

outfit post


I found this outfit post from my trip to Germany. Somehow I forgot to post these pictures. This is probably the last time I saw a proper summer. London is amazing, but mind the weather ;)

Atradu pāris nepublicētas bildes no Vācijas brauciena. Diena, kad tika uzņemtas bildes (paldies puisim:) laikam bija arī pēdējā reize, kad redzēju vasaru šogad. Londona ir lieliska, bet saule varētu uzspīdēt biežāk (visu šo nedēļu līst, piemēram). Bet nesūdzos-man ir vienreizēja iespēja iet praksē kādā Londonas modes šovrūmā (laikam nebiju minējusi, ko te daru?!)


Shorts/šorti - selfmade/pārtaisītas bikses
Shirt/krekls - vintage
Shoes/apavi - H&M
Sunglasses/saulesbrilles - asos.com


kalnina

Monday, 18 July 2011

the ponytail.

Picture from glamourmagazine.co.uk


My new favorite hairstyle. Simple, but chick. 
Mana jaunā mīļākā frizūra. Vienkāršība. 


kalnina

Sunday, 17 July 2011

olde english


On friday I went with my boyfriend to LSE pub to have a drink and then went to enjoy the beautiful view at St. Paul's Cathedral. And I finally wore my 'new' vintage leather vest, that I bought in Germany. 

Piektdien devāmies ar puisi iemalkot kādu dzērienu LSE universitātes krogā, bet pēc tam turpinājām vakaru pie St. Paul's Cathedral. Starp citu, beidzot uzvilku savu 'jauno' vintage ādas vesti, ko iegādāju Vācijā.


kalnina

Saturday, 16 July 2011

perfection.

Photos from http://art8amby.wordpress.com

Calvin Klein Collection fall winter 2011 campaign photos featuring Lara Stone are absolutely stunning. Huge fan of Calvin Klein brand, love the simplicity and perfection of everything they make. I am so looking forward to wear some silver pieces. Was trying to find something on Sales, but no luck. Yet. 
By the way Calvin Klein has the most comfortable underwear ever. I recommend it. 

Jaunās Calvin Klein ziemas reklāmas kampaņas bildes ar modeli Lara Stone ir brīnišķīgas! Esmu liela Calvin Klein fane, tīk šī zīmola vienkāršība un perfekcionsims. Nevaru sagaidīt, kad iegādāšos kādu sudraba kāsas apģērbu (meklēju izpārdošanu laikā, bet diezgan neveiksmīgi. pagaidām). 
Starp citu, Calvin Klein apakšveļa, manuprāt, ir viena no visērtākajmām. Ļoti iesaku.kalnina

Wednesday, 13 July 2011

outfit postShirt/krekls - cos
Pants/bikses - H&M
Necklace/rota - Stradivarius
Sandals/apavi - Zara (really old/ļoti vecas)
Gold bracelet/zelta rokassprādze - a gift
Silver bracelet/sudraba rokassprādze - Urban Outfitterskalnina

Tuesday, 12 July 2011

new in.It's sale time. 


Ir atlaižu laiks.

Shirt/krekls - Cos
Pants/bikses - H&M
Shoes/kurpes - Zara
Wallet/maks - Urban Outfitters


kalnina

Sunday, 10 July 2011

outfit post
Shirt/krekls - H&M
Scarf/lakats - Moschino
Pumps/kurpes - H&M
Jeans/bikses - H&M
Bracelet/rokassprādze - Chanel
Sunglasses/saulesbrilles - Lindex


kalnina

Saturday, 9 July 2011

Narciss bloggers event.Last Thursday I went with my lovely blogger friend Nathalia (bypierina.com) to Narciss UK bloggers event in Notting Hill, where new Narciss boutique is now open to all of you. We went to get a preview of the brand's new SS2012 collection. And it will be amazing - new techniques and great designs. My favorite pieces were the black cape (Nathalia is wearing it), the cream dress (that I would wear as a dress and as a light summer coat) and fish necklace (a must have!). In one of the pictures you can also see me with the stunning designer Alise Trautmane and the brands marketing manager and also a blogger/fashionista Deniss (http://thefashionslogger.tumblr.com). The event was really nice with prosecco, macaroons and presents (Narciss design notebook that I am already using in my internship). 

Here is the boutiques address:   
185 Westbourne Grove
W11 2SB
Notting Hill
London

A must visit place when or if you are in London. 


Pagājušajā ceturtdienā kopā ar savu draudzeni Nathalia(citu UK blogeri  no bypierina.com) devos uz zīmola Narciss organizēto blogeru pasākumu, lai gūtu nelielu ieskatu jaunajā SS2012 kolekcijā. Jāsaka, ka jaunā kolekcija būs lieiska - jaunas tehnikas un labi piegriezumi. Manu uzmanību visvairāk piesaistīja melna cape jaka (kas ir mugurā Nathalia), krēmkāsas kleita (ko es vilktu gan kā kleitu, gan kā vieglu vasaras mētelīti) un zivs rota (kas būs un jau ir must-have). Nobildējos arī kopā ar apburošo un talantīgo Narciss dizaineri Alisi Trautmani un viņu mārketinga menedžeri kā arī bloga http://thefashionslogger.tumblr.com autoru Denisu. 
Pasākums bija lielisks, mūs cienāja ar prosecco un macaroons, kā arī saņēmām dāvanu - Narciss dizaina piezīmju bloku, ko jau veiksmīgi izmantoju savās prakses gaitās. 

Te būs Narciss Londonas adrese (noteikti iegriezies, kad esi UK):
185 Westbourne Grove
W11 2SB
Notting Hill
London


I am wearing/man mugurā:
Jacket/žakete - H&M
Shirt/krekls - H&M
Pants/bikses - Cubus
Loafers/kurpes - New Look


kalnina

Tuesday, 5 July 2011

new in.


Look - my new loafers from New Look.


Šeku reku, mani jaunie apavi no New Look. Sanita ir priecīga.


kalnina

Monday, 4 July 2011

the weekend. part 2


Here you go - pictures from Sunday. We went to the Tate Modern Museum, but will have to go back, as we didn't have enough time to see everything. Wanted to see Rothko and we did. 

Te nu būs svētdienas pastaigas bildes. Devāmies uz Tate muzeju, bet noteikti dosimies atkal, jo nepietika laiks visu apskatīt. Gribējām pirmām kārtām redzēt Rotko un to arī izdarījām. 


Dress/kleita - Vero Moda
Sneakers/kedas - Converse
Cuff/rokassprādze - Lindex


kalnina

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...