Sunday, 19 February 2012

review: bb cream


I while ago I received some goodies from Garnier: Intensive 7 days hand cream and their latest innovative product - BB Cream Miracle Skin Perfector.
First of all, I was happy about the hand cream, because that is the one thing I can't live without and I always have it in my bag. I have to say that this one from Garnier is really good and if I (with my super dry skin) don't have to use it too often then for you it will be perfect. Another plus is that it's not to heavy and the smells nice.
The first thing I noticed about BB Cream was on its packaging: 'by using a FSC Certified cardboard for this box, Garnier supports forest management that respects people and nature'. A really nice addition. Plus for that. So what does this cream do? It's 24h moisturizer, evens skin tone, blurs lines and imperfections, boosts healthy glow and also has SPF 15, mineral pigments + vitamin C. Overall the effect has been good, although I still applied cream on my face before using it, because for my dry skin I needed even more moisture. But you have to take into account that it's winter when skin needs a lot of moisture and it's my skin :) As you can see it is light brown, maybe a bit dark for my light skin. I found it really good to apply under my eyes and cream gives your skin a bit of that glowing effect. So the verdict - I would recommend trying it out. 


Pirms kāda laika saņēmu 2 Garnier produktus: Intensive 7 days roku krēmu un BB krēmu Miracle Skin Perfector.
Vispirms jau nopriecājos par roku krēmu, jo tas ir produkts bez kura es nevarētu dzīvot un vienmēr nēsāju to līdzi somiņā. Šis no Garnier man tiešām patika, jo nebija pārāk bieži jāuzklāj (un man tiešām ir ļooti sausa āda). Vēl viens pluss ir tā neuzbāzīgā smarža. 
Pārejot pie nākamā produkta, BB krēma, tad pirmais ko pamanīju bija uzraksts uz iepakojuma, ka Garnier izmanto speciālu materiālu iepakojumam, lai rūpētos par apkārtējo vidi. Neliels plusiņš par to. Bet, ko tad krēms sniedz Tavai ādai? Tas nodrošina 24 stundu mitrināšanu,tā sastāvā ir C vitamīns un SPF 15 aizsargfiltrs, kā arī tas piešķir ādai mirdzumu un uzlabo tās izskatu. Kopumā ar tā sniegto efektu biju apmierināta, lai gan pirms tā uzklāšanas tāpat lietoju mitrinošu krēmu, jo mana āda patiešām ziemas sezonā ir ļoti, ļoti sausa. Kā vari redzēt bildē, tad tas ir gaiši brūnā krāsā, bet nedaudz, nedaudz par tumšu manai gaišajai ādai, kura kādu laiku diemžēl nav redzējusi saules starus. Noteikti varu ieteikt to klāt zem acīm, kur manā gadījumā visvairāk var manīt saguruma pēdas. Pēc krēma uzklāšanas arī varēja nedaudz manīt to apsolīto mirdzuma efektu. Galīgais spriedums - iesaku Tev to pamēģināt. kalnina

1 comment:

Wild Orchid said...

sounds great, I'd love to try the bb cream myself now :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...