Wednesday, 26 September 2012

smoky


Thanks again to Maybelline NY for giving me the opportunity to try out their newest products. This time I tried their smoky eyes look with the new Colossal volum' express mascara smokey eyes, master smoky shadow-pencil in smoky chocolate and colorsensational cosmo pink 160 for my lips. I also received the  shadow pencil in smoky grey, but opted for the brown one to have a bit more relaxed smoky eye make-up, wearable in the daytime. 

First things first, about the mascara - it is good, as the rest of the colossal mascaras and suitable for everyday use (good quality for a good price). Nice brush and intense black color, so one layer of mascara is totally enough. Shadow pencil is something really new for Maybelline and I have to say that I would recommend it to you. It is compact with smudge out brush that works really well. You just need to apply a thick line with the pencil and smudge it out. As you can see-the effect is nice even without any eye shadows. And Maybelline are saying that it will last 12h. The only concern-the pencil is quite soft and when I will use it often then I will also have to sharpen it often, but I do not have a sharpener for so thick pencils.
I finished the look with colorsensationl lipstick and went over it with a bit of powder so it is not too shiny (by the way, it smells gorgeous). 
Great look for the upcoming Riga Fashion Week?!
Hope you like the result!
PS click click to see blogger Rumi from fashiontoast rock the smoky pencil during NY Fashion Week.


Liels paldies Maybelline ar lielisko iespēju atkal pamēģināt viņu jaunākos produktus! Šoreiz izmēģināju dūmakaino acu make-up ar Colossal volum' express skropstu tušu, master smoky acu zīmuli (tonis-smokky chocolate)un colorsensational lūpu krāsu (tnois -cosmo pink 160). Saņēmu arī acu zīmuli smoky grey tonī, bet šoreiz izvēlējos brūno toni, lai iegūtu mazliet maigāku make-up, tādu, ko varētu lietot arī ikdienā. 
Tātad par tušu - tā ir labas kvalitātes, līdzīga citām savām māsām no colossal skropstu tušu saimes, piemērota ikdienas lietošanai (laba kvalitāte par labu cenu). Parocīga otiņa un intensīvs melns tonis, kas nozīmē, ka tušu pilnīgi pietiek uzklāt vienu reizi. Īpašais acu zīmulis ir lielais Maybelline jaunums un  to es noteikti iesaku tev izmēģināt. Tas ir kompakts un kopā ar speciālu otiņu, lai izpludināt līnijas. Kā redzams bildēs, tad efekts, manuprāt, ir ļoti labs un arī bez acu ēnām (izmantoju tikai zīmuli). Un kā apgalvo Maybelline-tā noturība būs 12h. Vienīgās bažas rada fakts, ka zīmulis ir diezgan mīksts, intensīvi lietojot būs bieži jāuzasina, bet manā instrumentu arsenālā pagaidām nav tik liela zīmuļasināmā. 
Savu make-up piebeidzu ar colorsensational  lūpukrāsu un pārgāju tai pāri ar nedaudz pūderi, lai lūpas būtu matētas. Lūpukrāsas smarža, starpcitu, ir traki garda. 
Labs make-up Rigas Modes Nedēļai, ne?!
Ceru, ka Tev patīk gala rezultāts.
PS spied tik virsū un apskaties kā blogere Rumi no fashiontoast izskatās ar Maybelline jauno acu zīmlu NY Modes nedēļas laikā.


kalnina

No comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...