Sunday, 26 May 2013

mākslas pilni pagalmiThis week one of the most important events in Latvia's fashion scene will be happening: the grand fashion show of Latvian Academy of Arts. Specially for this event, I am publishing a small interview with the assistant professor of LMA and designer Artis Štamgūts. This interview is in Latvian, but I hope to show you more from the fashion show later this week.
 
 
 
Strauji tuvojas viens no svarīgakajiem notikumiem mūsu modes pasaulē: Latvijas Mākslas akadēmijas modes skate, kurai šogad nosaukums ir dots "Pagalms". Un šajā sakarā man ir tas prieks Tev piedāvāt nelielu interviju ar modes mākslinieku un LMA docentu Arti Štamgūtu.

Artis Štamgūts, LMA Docents

Kādi ir Latvijas Mākslas Akadēmijas nākotnes mērķi attiecībā uz Dizaina nodaļu?
Galvenokārt vēlamies, lai studenti, beidzot akadēmiju, vismaz daļa no tiem, būtu jau atpazīstami un sevi parādījuši citiem. Būtiski, lai studenti būtu izveidojušies kā pietiekami labi profesionāļi gan radošā, gan arī citādā ziņā, lai viņi spētu sevi labi prezentēt arī ārzemēs, ko daļa, starp citu, jau dara šobrīd. Salīdzinot ar nodaļas pirmsākumiem, šobrīd šādas iespējas ir daudz plašākas.
Kā jau minējāt, daži no studentiem sevi jau atrāda arī starptautiskajā vidē. Vai varat nosaukt kādus konkrētus piemērus?
Noteikti vajadzētu atzīmēt Arvilu Lindi, kurš ir piedalījies "Aurora Fashion Week" Sanktpēterburgā. Savukārt, Jāni Šnē ir pamanījuši ārvalstu žurnālisti - Vouge Itālija mājas lapā (www.vogue.it) tika pieminēts šis jaunais mākslinieks. 
Vai šī gada modes skatē gaidāmi kādi nebijuši notikumi?
Par pārsteigumiem parūpēsies paši studenti ar savām darinātajām kolekcijām.
Ko vēstī šī gada LMA modes skates nosaukums "Pagalms"?
Šis nosaukums turpina iepriekšējos gados aizsākto ciklu, kas veidojās no "P" burta - Paviljons, Perons un Palāta. "Paviljons" aizsākās ar pašu studentu iniciatīvu organizēt šo modes skati Matīsa tirgus gaļas paviljonā. Savukārt, "Perons" skate norisinājās Latvijas Dzelzceļa muzejā, bet "Palāta" sākotnēji bija paredzēta pamestā slimnīcā, netālu no A.Čaka ielas. Un šajā gadā tas ir "Pagalms", jo norises vieta ir LMA un skatītāji šeit ieradīsies no pagalma puses, nevis pa galveno ieeju.
Mana interpretācija par šo nosaukumu ir tāda, ka pagalms ir tā vieta, kas ir mājas priekšpusē un tikai tad seko pati  ēka - arī studenti šobrīd iepazīstina citus ar sevi un saviem darbiem, un tikai vēlāk, kad viņi attīstīsies, izaugs un būs jau patstāvīgi, viņi varēs citus ielaist savā privātajā telpā.
Vai studentiem tika dotas kādas konkrētas tēmas kolekcijas veidošanā?
Vienas kopīgas tēmas nav, tomēr pirmajiem kursiem tiek izvirzīts viens kopīgs vadmotīvs. Runājot par otro kursu, viņiem šogad tēma ir "Dzīres", kur par iedvesmas avotu ir vai nu kādas svinības vai saviesīgs pasākums. Konkrētāk runājot, būs skatāmas tādas kolekcijas, kā kapu svētki, slavenību bēres, dzimšanas dienas, būs arī spāņu tradicionālie svētki. Tomēr katrs students tomēr izvēlējās kaut ko savu. Trešajā kursā varbūt nav tādas vienas tematikas, bet kā kritērijs tiek izvirzīta augumu apstrāde vai pārveidošana, bet nav ierobežojumu sieviešu vai vīriešu. Savukārt, ceturtā kursa studenti var brīvi izvēlēties savu tēmu, tā pat kā sestais kurss, izstrādājot šo kolekciju kā maģistra darbu. Bet piektais kurss (maģistra pirmais kurss) tiek virzīts etnogrāfiskajā virzienā.
Ir vērts akcentēt, ka otrā kursa studentiem jāveido vairāk eksperimentāla, avangardiska kolekcija. Bet, protams, pastāv arī variants, ka, noņemot kādas detaļas, tērps kļūst vairāk valkājams.
Mans personīgais viedoklis attiecībā uz avangardu un valkājamo modi ir, ka studenti ir vairāk motivēti tad, kad viņiem tiek ļauts eksperimentēt un veidot ko neierastu, mazāk domājot par valkājamo jeb komerciālo modi. Varbūt tiem, kuri vairāk atbalsta komerciju tas šķiet nepareizi, bet viņi ir studenti un šis ir tas laiks, kad ir jāeksperimentē ar apjomu, faktūrām un netradicionāliem salikumiem. Šādā veidā notiek straujāka attīstība gan kompozīcijā, gan krāsu izjūtā, gan faktūru salikumā un pēc tam, radot ko komerciālu ir vieglāk, jo šajā radošajā procesā būs iegūta laba bāze un zināšanas turpmākajai attīstībai. Un, cik mana pieredze rāda, šādās modes skatēs ievēro tieši tos, kuru kolekcijās ir vairāk vērojami eksperimenti. Savukārt tie, kuri ir vairāk koncentrējušies un valkājamo modi, bieži vien pazūd un šie darbi nepaliek spilgtā atmiņā, lai gan detaļas ir izstrādātas, kvalitāte un kolekcijas ir izcilas. Šādas kolekcijas, protams, ir nepieciešamas veikaliem, bet,  jebkurā gadījumā, izstrādājot kolekciju, ir jābūt skaidram mērķim, kādu auditoriju mākslinieks vēlas sasniegt.
Ko Jūs novēlētu šī gada LMA studentiem?
Būt pamanītiem un galvenais būt apmierinātiem ar savu padarīto darbu, un saprast to, ka vienmēr ir iespējams izdarīt vēl vairāk. Šis nav tas punkts, kuru vairs nekda nevar pārkāpt.
 
Neliels ieskats Elīnas Božes kolekcijā, kas tiks atrādīta 28.maijā LMA skatē
 
 
Tiekamies 28.maijā LMA!
 
 
kalnina

No comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...