Sunday, 6 October 2013

what is kaamos?This Autumn we all should travel to the beautiful Tallinn to experience Estonian fashion at its best. Kaamos is definitely must-visit exhibition with more than 100 fashion pieces by Estonian designers You still have some time to book your trip as the exhibition will be showcased until 24.11.13. at the Estonian Museum of Applied Arts and Design (entrance fee is only 4euros).
But that's not it, because there is also a book "Kaamos. Fashion Now: Estonia". 232 pages of fashion and inspiration. I know that my fashion library can't wait for this book to be added.    

Read more about the project here (click! click!)  


Šajā rudenī, pareizāk sakot, tuvāko 2 mēnešu laikā ir jāieplāno brauciens uz skaisto Tallinu, lai apskatītu mūsu kaimiņu modi visā tās krāšņumā. Kaamos noteikti ir izstāde, kas jāapmeklē un tajā varēsi apskatīt vairāk nekā 100 igauņu dizaineru darbus. Izstāde ir apskatāma Igaunijas Lietišķās mākslas un dizaina muzejā (ieejas maksa ir tikai 4eiro) līdz 24.novembrim. 
Bet tas vēl nav viss, jo ir izdota arī grāmata "Kaamos. Fashion Now: Estonia". 232 lapaspuses skaistas modes, no kuras iedvesmoties šajā rudenī. Mana modes bibliotēka nevar sagaidīt, kad tā tiks papildināta ar šo grāmatu, jo tā ir būtiska mūsu laika liecība par labāko un aktuālāko vienā no Baltijas valstīm. 
Vairāk par projektu te.


“Kaamos” is a word describing a particular period during autumn and winter — the pitch black and quiet time for observation, self-reflection, melancholy and silence. It is in twilight that reality reveals itself differently from direct sunlight; one can recognize half-tones, hear the slightest of sounds. 

No comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...