Thursday, 12 December 2013

blank is boring
 
"With means of figurative expression I wanted to disclose my world. Process, which is shown in the video, is very close to the manner I use when creating my street art. In this scenario Monami Frost (Latvian born tattoo photo-model) plays a blank wall that is being colored. The title of the project – BLANK IS BORING – precisely describes my position – if it’s simple, it’s boring" Kiwie about the prjoect.  
If you are fan of street art (like me and my bf, having tons of pics of beautiful, funny and interestings paintings from the streets of Europe), then Kiwie is a name you should know, if not, then say hello to google or just go here thekiwie.com Video is just stunning and I really invite you to watch it.
 
„Ar tēlainiem izteiksmes līdzekļiem stāstā gribēju parādīt savu pasauli. Process, kas redzams video, ir ļoti līdzīgs tam, kā es veidoju savus street art darbus. Šajā gadījumā Monami Frost (latviešu izcelsmes  tattoo fotomodele) ir Baltā siena, kas tiek apzīmēta. Nosaukums BLANK is BORING precīzi izsaka nostāju - viss vienkāršais ir garlaicīgs" tā Kiwie par šo projektu. 
Ja Tu kaut ko zini par ielu mākslu un to apbrīno (kā mēs ar puisi, ceļojot vienmēr piefiksējot interesantākos mākslas darbus uz ēkām), tad Kiwie noteikti ir vārds, ko zini, ja nē, tad ielūkojies vai nu te thekiwie.com vai liec lietā veco labo google. Video ir patiešam lielisks, melni balti elegants un aicinu arī Tevi to noskatīties.
 
 

No comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...