Monday, 30 December 2013

outfit


Apparently I have been a good girl this year and Santa brought me Nike Air Max sneakers. At the moment I am almost living in them. How was you Christmas and are you looking forward to New Year's celebration?
 
Tā rādās, ka šogad emu bijusi laba meitene un Ziemassvētku vecītis atnesa man kārotās Nike Air Max kedas. Šobrīd es tajās dzīvoju! Kā pagāja Tavi Ziemassvētki un kā plāno sagaidīt Jano Gadu?
 
 
Coat/mētelis - Isabel Marant pour H&M
Leggings/legingi - H&M Divided
Sneakers/kedas - Nike Air Max
Bag/soma - H&M (šobrīd veikalos)

Saturday, 28 December 2013

8 rooms of fashion

 
Very stylish Latvian designer showroom/store has opened its doors to customers in the heart of Riga, in shopping center Galleria Riga (Dzirnavu street 67). Rarelly you have the opportunity to see and touch the amazing designs of Mareunrol's. Pluss you can find in the 8Rooms showroom brands like BeCaousell, Red Salt, QooQoo, One Wolf, Alexandra Westfal and many more. That leather coat from BeCarousell is on my wishlist!
 
 
Stilīgais Latvijas dizaineru showroom/veikals 8Rooms ir vēris vaļā avas durvis apmeklētājiem iepirkšanās centrā Galleria Riga. Reti gadās aplūkot un apčamdīt Mareunrol's skaistos dizainus, bet vismaz pagaidām to ir iespējams izdarīt tur, tāpēc noteikti izmanto izdevību. Kā arī 8Rooms atradīsi arī tādus zīmolus kā BeCaousell, Red Salt, QooQoo, One Wolf, Alexandra Westfal un citus. BeCaousell ādas metelītis ir jau manā vēlmju sarakstā.
 
 

Sunday, 15 December 2013

casual sundays

 
 
Jeans/džinsu bikses - H&M (in stores now)
Coat/jaka - H&aM AW13
Hat/cepure - Isabel Marant pour H&M
 
 


Thursday, 12 December 2013

blank is boring
 
"With means of figurative expression I wanted to disclose my world. Process, which is shown in the video, is very close to the manner I use when creating my street art. In this scenario Monami Frost (Latvian born tattoo photo-model) plays a blank wall that is being colored. The title of the project – BLANK IS BORING – precisely describes my position – if it’s simple, it’s boring" Kiwie about the prjoect.  
If you are fan of street art (like me and my bf, having tons of pics of beautiful, funny and interestings paintings from the streets of Europe), then Kiwie is a name you should know, if not, then say hello to google or just go here thekiwie.com Video is just stunning and I really invite you to watch it.
 
„Ar tēlainiem izteiksmes līdzekļiem stāstā gribēju parādīt savu pasauli. Process, kas redzams video, ir ļoti līdzīgs tam, kā es veidoju savus street art darbus. Šajā gadījumā Monami Frost (latviešu izcelsmes  tattoo fotomodele) ir Baltā siena, kas tiek apzīmēta. Nosaukums BLANK is BORING precīzi izsaka nostāju - viss vienkāršais ir garlaicīgs" tā Kiwie par šo projektu. 
Ja Tu kaut ko zini par ielu mākslu un to apbrīno (kā mēs ar puisi, ceļojot vienmēr piefiksējot interesantākos mākslas darbus uz ēkām), tad Kiwie noteikti ir vārds, ko zini, ja nē, tad ielūkojies vai nu te thekiwie.com vai liec lietā veco labo google. Video ir patiešam lielisks, melni balti elegants un aicinu arī Tevi to noskatīties.
 
 

Monday, 9 December 2013

Riga Fashion Week. The last one.

Narciss
 

Pohjanheimo
All photos by Anete Šidlovska

And here is finally the last (but not the least) partof Riga Fashion Week with stunning shows by Narciss (Latvia) and Pohjanheimo (Estonia).

Te nu beidzot ir arī pēdējās bildes no Riga Fashion Week - no skaistajām un brvīgajām zīmola Narciss (Latvija) un Pohjanheimo (Igaunija) skatēm.Monday, 2 December 2013

outfit.


 
Leather trousers/ādas bikses - Isabel Marant por H&M
Coat/mētelis - H&M Trend
Shirt/krekls- Cos
Boots/zābaki - Isabel Marant pour H&M
Bag/soma - H&M
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...